Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web

prepelica Japonská

                                                     

Popis:

Najrozšírenejšie plemeno prepelíc vyšľachtené na vysokú znášku zo zdomácnenej formy divej japonskej prepelice. Vyšľachtili ju v Japonsku a dnes je predmetom jednak záujmového chovu športových chovateľov, jednak úžitkového farmového chovu v mnohých štátoch sveta. V produkcii vajec patrí k najvýkonnejším nosniciam (hmotnosť vajca tvorí 8, 5 % z hmotnosti tela nosnice, zatiaľ čo pri sliepke 3%). Zásluhu na rozvoji priemyselných foriem chovu okrem produkčnej výkonnosti má aj liečivý účinok, ktorý sa pripisuje prepeličím vajciam. Vo veľkovýrobe dosahuje japonská nosivá prepelica pohlavnú dospelosť vo veku 42 dní a ročnú znášku 280 až 300 vajec. Ukazovatele pre  drobnochovateľov, najmä v znáške, sú pre rozdielnosť podmienok o niečo nižšie.Telesným rámcom patrí k stredne veľkým až malým prepeliciam pri zachovaní typického vajcovitého tvaru. Jej zafarbenie sa podobá zafarbeniu jarabice poľnej, v základe je na chrbáte, hlave, krídlach a na chvoste tmavohnedé so žltou čiarkovitou kresbou, na prsiach a spodnej časti žlté. Samčeky majú lososovité zafarbenie s kresbou veľkej podkovy na prsiach a bielou škvrnou na hrdle. Hmotnosť dospelého samčeka je 105 až115 g, samičky 130 až 145 g.

Pôvod:

Japonská prepelica sa na našom kontinente považovala až do päťdesiatych rokov minulého storočia za exotickú hydinu a jej produkty sa konzumovali len výnimočne. Až neskôr sa začala chovať strednej Európe, vrátane Slovenska. Záujemcovia získavali návod na chov a verejnosť bola oboznámená s dietetickými vlastnosťami prepeličích vajec i mäsa.Prepelica (Coturnix coturnix) pochádza z východnej Ázie, kde ju chovajú už dlhé obdobie.. V Japonsku prešla v minulom storočí dôkladným šľachtiteľským programom, pričom sa upevnila vysoká znáška a produkcia relatívne veľkých vajec (v pomere k hmotnosti tela). Neskoršie sa šľachtitelia, najmä na americkom kontinente, zamerali na zvýšenie mäsovej produkcie. Dosiahli pozoruhodné výsledky a v súčasnosti už niektoré línie vynikajú dobrým osvalením, vysokou hmotnosťou (180 až 140 gramov), ale aj produkciou kvalitného lahôdkového mäsa.

Rozmnožovanie:

Pohlavnú dospelosť dosahujú vo veku 42 dní, telesnú dospelosť vo veku 56 dní, znáška je 150 až 300 vajec, hmotnosť vajca je 10 až 12 g, veľkosť 24,5 až 31 mm, škrupina má všetky farebné odtiene (okrem pastelovo červenej a pastelovo oranžovej) a je pokropená rôzne veľkými rozlične zafarbenými škvrnami, prípadne i jednofarebná.Nemá zachovaný pud sedenia na vajciach.Po 16 až 18 dňoch inkubácie sa liahnu kurčatá, ktoré sú ihneď aktívne a zháňajú si potravu. Vyšľachtené populácie sú rané, jatočne a pohlavne dospievajú približne vo veku 60 dní, kedy začnú znášať. Aby v produkcii vajec neboli výkyvy, treba prepelice chovať po celý rok vo vnútorných priestoroch pri teplote okolo 20 °C.


Predaj a info
Tel.č. 0948 05 77 95 alebo na mhprepelice@gmail.com

 

 

TOPlist